1. A laptop túlmelegedésének okai
A laptop túlmelegedésének millió oka lehet. A szellőztető rendszerbe bekerült por lerakódik a ventilátorra, a hűtőbordákra, ennek köszönhetően a hűtési teljesítmény csökken. Az sem kizárt, hogy a laptopot rendszeresen olyan helyen használjuk, ahol nem tud megfelelően dolgozni a hűtőrendszer. Ilyen lehet egy túlzsúfolt asztal, ahol nincs elég hely a laptop körül vagy rendszeresen az ágyban használjuk a paplanra rakva, ami szintén elzárhatja a szellőzőrácsok egy részét, vagy egészét.
De előfordulhat olyan hiba is, hogy a hővezetés nem megfelelő, a hűtőpaszta kiszáradt, vagy akár csak simán meghibásodott a ventilátor, és/vagy nem teljes fordulaton forog, vagy egyáltalán nem üzemel. És persze ne menjünk el amellett sem, hogy időnként a gyártóknak is kompromisszumokat kell hozniuk annak érdekében, hogy bár a hűtés jelenléte fontos, de még fontosabbnak tartják, hogy a laptop vékonyabb legyen. Ebben az esetben előfordulhatnak olyan notebookok, melyek hűtése gyárilag gyengébb, mint amit megérdemelne.
2. Hogyan ismerjük fel a túlmelegedést?
A hiba felismerése elsődleges prioritást élvez. Ha a ventilátor túl zajos, vagy abnormális hangot ad, máris problémánk van. De figyelem, ha túl csendes – ez alatt értsük azt, hogy teljesen leállt és erőteljesebb megterhelésnél sem kapcsol be – akkor szintén baj van. Természetesen a túlmelegedés fizikailag is érezhető, viszont a hardverek melegedése mellett a szoftverek működésében is előfordulhatnak problémák, rendszerleállások, hibák. A legvégső esetben akár a képernyőn is előfordulhat vizuális torzítás, de akkor már nagyon rossz a helyzet.
3. A laptop hűtésének módjai
Fontos, hogy ne hagyjuk porosodni a laptopot, időnként érdemes finom kefével a szellőzőrácsokat is portalanítani. Lehet kérni különböző szervizekben laptop tisztítását, újrapasztázását, ventilátorok és hűtőbordák tisztítását. Te magad is tehetsz a túlmelegedés ellen, ECO mód használatával és/vagy képernyő fényerejének csökkentésével. Amennyiben most állsz laptop vásárlás előtt, olvass utána mely típusok és modellek vannak felszerelve kiemelten jó hűtési rendszerrel.
További megoldás laptop hűtőpadok használata, melyek külön ventilátorral felszereltek és rásegítenek a laptop további hűtésére.
Szoftveresen is hozzá lehet járulni a hűtéshez. Akár olyan szoftverrel, mellyel szabályozható a ventilátorok sebessége. Vagy külön kezelhetők az erőforrásigényes szoftverek és ott van végül az alulfeszültségűvé tétel, mely már egy komolyabb feladat, aki nem ért hozzá, az ne is folyjon bele. Viszont aki kísérletező kedvű, az Undervolting szofter (pl. ThrottleStop) használatával csökkentheti a processzor és egyes alkatrészek feszültségét. Ez minimálisan sebességcsökkenést jelenthet, de ez nem feltétlenül vehető észre. Viszont ha nem körültekintően végezzük, akkor hibás működéshez vezethet, ezért érdemes terheléses tesztet végezni AIDA64 vagy Prime95-el.
4. A laptop karbantartása és hosszú távú megoldások
Rendszeres tisztítás és karbantartás segíthet megelőzni a hőproblémákat és a teljesítményvesztést. A laptop belső részei idővel porral, szöszökkel és piszokkal telhetnek meg, amelyek gátolhatják a hőelvezetést és megnövelhetik a hőmérsékletet. Használj egy enyhe levegőspray-t vagy kompresszort a por kifújásához a hűtőnyílásokból és más szellőzőnyílásokból. A hővezető paszta felelős a processzor és a hűtőborda közötti hatékony hőátadásért. Idővel ez a paszta kiszáradhat vagy veszíthet hatékonyságából. Ha tapasztalod, hogy a laptop hőmérsékletei emelkednek, és a hűtés nem hatékony, érdemes fontolóra venni a hővezető paszta cseréjét. Ezt általában szervizben vagy jártas felhasználók végezhetik el. Hővezető párnák is vannak egyes laptopokban, és ezek is cserére szorulhatnak időnként.
5. Mikor cseréljük le a laptopot?
Ha a túlmelegedés rendszeres probléma és hosszú távon negatív hatásokat gyakorol a laptop alkatrészeire, például a processzorra vagy a videokártyára, akkor ez ronthatja az alkatrészek élettartamát és stabilitását. Ha a túlmelegedés már sérüléseket is okozott alkatrészekben, akár fizikai deformálódást is tapasztalunk, mindenképp itt az ideje a cserének. Amikor a laptop teljesítménye már olyan mértékben csökken, hogy nem tudja elvégezni azokat a feladatokat, amelyekhez eredetileg tervezve volt, akkor érdemes elgondolkodni a cseréről. Ha a laptop már alapvető munkafolyamatokat sem tud zökkenőmentesen végrehajtani, akkor ez egy komoly figyelmeztető jel lehet.
6. Összegzés
Az alulfeszültségű beállítások, a tisztítás és a karbantartás, a hővezető paszta cseréje, valamint az akkumulátor és töltő megfelelő kezelése mind hozzájárulhatnak ahhoz, hogy laptopod hosszabb ideig hatékonyan működjön és elkerüld a túlzott melegedés okozta problémákat. Már egy hűtőpaddal is hozzájárulhatsz a laptopod hosszabb és kiegyensúlyozottabb “életéhez”, így azt érdemes mindenképp beszerezni, főleg ha sokat használod a laptopot ugyanazon a helyen.
7. Ajánlott Termékek és Eszközök
- Hűtőpadok – hőfok megfelelő szinten tartásához
- Tisztítószerek – teljeskörű karbantartáshoz
- Hővezető paszták – hűtőbordákhoz
- ThrottleStop – undervolting szoftver