Biztos vagyok benne, hogy mindenkinek eszébe jutott már, hogy a notebook akkumulátora vajon mennyi ideig fogja bírni, hogyan lehetne arról gondoskodni, hogy minél tovább állja a sarat és ne csökkenjen az élettartama. Bizony nem könnyű a helyzet, főleg a mai világban, hiszen a legtöbb új notebook akkumulátora már régen nem olyan könnyen cserélhető, mint a régi szép időkben. Viszont nem is az a technológia társul már hozzá.
Mennyit bír egy laptop akkumulátor?
A laptopok akkumulátorának üzemideje változó, hiszen rengeteg tényezőt kell figyelembe venni. Az első és legfontosabb a kapacitás, de függ attól is, hogy milyen hardver van a gépben és hogy milyen alkalmazásokkal izzasztjuk meg. Persze mindettől függetlenül minimum 2 órát ki kell bírni a notebookok akkumulátorának, de sok gyártó 8-12 órát is ígér, ezeket az adatokat alacsonyabb 50% körüli fényerőn és vagy nagyon alap felhasználással, film lejátszással mérik.
Laptop akkumulátor állapot ellenőrzése
Erre léteznek különböző alkalmazások, de sokan nem is tudják, hogy létezik erre a Windowsban beépített verzió is, ami egy elég komoly riportot készít nekünk html-ben. Az alábbiakat kell tenned:
- Rákattintasz a START menüre
- Beírod, hogy parancssor
- A találatok között megjelent parancssorra kattintasz jobb egérgombbal és futattod azt rendszergazdaként
- A megnyílt parancssorba beírod, hogy: powercfg /batteryreport
- A létrehozott akkuriportot itt találod -> C:\Windows\system32\battery-report.html
Notebook akkumulátor helyes töltése
Az akkumulátorokat úgy lehet a legjobban kímélni, ha nem töltöd fel mindig 100%-ra. Több olyan notebook is létezik, melynek megadható, hogy a maximális töltöttség hány %-nál legyen. Amennyiben erre nincs lehetőséged, akkor sem kell aggódni. A mai notebook akkumulátorok már a lítium-ion technológiát használják, melyek hosszabb élettartammal és nagyobb kapacitással rendelkeznek. A mai kornak megfelelően túltöltés sem lehetséges, ha tápforrásról használod a notebookot, akkor az amint feltölt 100%-ra, nem lesz tovább áram alatt, egy olyan elektronika van beépítve, mely innentől kezdve a notebookot látja el árammal, majdhogynem kihagyva az akksit magát, így azt nem teszi tönkre. Ettől függetlenül van egy cikkünk, melyben a notebook akkumulátor helyes töltése a fő téma, érdemes egy pillantást vetni rá. És amíg el nem felejtem, fontos a gyári töltő használata is, sokan mindenféle más töltőkkel is próbálkoznak, melyek között természetesen vannak jók, de alaposan körbe kell járni, hogy mivel is töltjük a notebookot, mert ezzel is nőhet az akkumulátor élettartama.
Notebook akkumulátorok kapacitása
Az akkumulátor kapacitását mAh (milliamperóra) vagy Wh (wattóra) egységben mérik. Minél nagyobb a kapacitás, annál hosszabb az üzemidő, ez ugyebár logikus is. Azonban a laptop teljesítménye, például a processzor sebessége, a kijelző fényereje és az aktív háttéralkalmazások mind csökkenthetik az akkumulátor üzemidejét, így az nagyban függ a használati szokásainktól. Amennyiben akkucserére lenne szükségünk, mert rohamosan lecsökkent az üzemideje, érdemes a gyárit megvenni, mert az utángyártott sokszor hamarabb feladja majd és csalódást fogunk okozni saját magunknak, a kellemetlenségről nem is beszélve.
Laptop üzemidő
A laptop üzemideje változó, és számos tényezőtől függ. Általában egy új laptop akkumulátor 2 és 8 óra közötti üzemidőt biztosíthat. Az üzemidőt befolyásolja az akkumulátor kapacitása, a laptop teljesítménye és az alkalmazások melyeket használunk rajta. Energiahatékony beállításokkal és a háttéralkalmazások lekapcsolásával hosszabb üzemidő érhető el, így kicsit spórolhatunk, de sok esetben ez a teljesítmény rovására mehet, ami bizonyos munkafolyamatokat hátráltathat. Az akkumulátor élettartama idővel csökkenhet, ez természetes. Napjainkban már nem olyan könnyen cserélhető, mint régen, de természetesen hivatalos szervízben van rá mód.
Notebookok hosszú üzemidővel
Amennyiben hosszú üzemidővel rendelkező notebookra vágyunk, mindenképp érdemes odafigyelni a beépített akku méretére. Minél nagyobb a Whr vagy a mAh, annál hosszabb lehet az üzemidő. Persze nem mindegy a hardver vagy éppen a kijelző mérete és felbontás, technológiája sem. Igazán hosszú üzemidővel viszont garantáltan az Apple Macbookok rendelkeznek:
- Apple MacBook Air 13.3 2020 (MGN63MG/A) Asztroszürke
- Apple Macbook Pro 13 – 2022 (MNEH3MG/A) asztroszürke
- APPLE Macbook Pro 14″ (2023) – M2 Pro (MPHH3MG/A) ezüst
- APPLE Macbook Pro 16″ (2023) – M2 Pro (MNWD3MG/A) ezüst/A) ezüst
Míg az apple a listavezető, azért ne feledkezzünk el a konkurens gyártókról sem, akik szintén hosszú üzemidejű notebookokat is gyártanak. Ilyenek az alábbiak:
- Lenovo Yoga 7 14ARB7 (82QF004LHV) Viharszürke
- ASUS Zenbook S 13 OLED UX5304 (UX5304VA-NQ075W) bazaltszürke
- Microsoft Surface Pro 9 (QEZ-00023) Grafitszürke
- ASUS ROG Zephyrus Duo 16 GX650PY (GX650PY-NM047W) Fekete
- Lenovo ThinkPad X1 Extreme Gen 5 (21DE002BHV) Fekete
- LenovoYoga 9 14IAP7 (82LU008UHV) Zabarany