Huawei Matebook X Pro Teszt | Leszedi az almát?

Folyamatosan hasonlítgatunk. Folyamatosan keresünk valamit, ami kihívója lehet AZ ultrabooknak. Folyamatosan vannak kihívók, akiket mégsem tekintünk az alfának, pedig operációs rendszer tekintetében teljesen más „kategóriát” képviselnek. Vajon a Huawei Matebook X a Windows berkeken belül fel tud jutni a csúcsra… esetleg le tudja szüretelni az almát?

Külső | Csillagos ötös

Ha ultrabook, akkor prémium megjelenés. Ez alapvetés, hiszen az ember fia/lánya, ha befizet egy nagy teljesítményű office/multimédiás/mindenes gépre, akkor már magától érthetődőnek tűnik, hogy a notebook megjelenésével kapcsolatban is vannak elvárásai. A Huawei a kategória alapvetéseiből alkotta meg a Matebook X Pro megjelenését: elegáns vonalvezetés formás élekkel, öt csillagos anyaghasználat és vékony – de „izomerővel” teli – test. A 304x217x14.6 mm-es dimenzióival és alig 1.3 kilogrammos súlyával egy rendkívül kompakt eszközről beszélünk, ami az egész napos hurcolás során sem fogja húzni a vállunkat. A galaktikus szürke színű fém borítás az üzleti életben való felhasználáshoz hibátlan, a logó kellően feltűnő, de nem túl tolakodó (vajon volt valaki a tervezők közt, aki akart mögé LED-világítást tenni? Szerintem, tuti.). Kinyitva egy nagyon szépen megtervezett „arculat” jön velünk szembe a  FullView kijelző-elemmel és az – elég rendesen kihasznált – alapegységgel. A billentyűk kellően nagyok és jó rajtuk gépelni, na meg az sem utolsó tényező, hogy magyar nyelvű kiosztással kaptuk meg őket.

A NumPad-et el kell, hogy engedjük, ahogy a nyílbillentyűk feletti szakaszból is csak a PrtSc, az Insert és a Delete kapott helyet (előbbi kettő egy-egy funkcióbillentyűvel „házasítva” érhető el). Itt térjünk ki még egy gombra, amit az eszköztárnál is fogunk emlegetni: van egy webkamera gomb, amire ha rányomunk, egy kis kamera bújik elő, R2-D2-t idézve (megvan a jelenet, amikor a Dagobah mocsarában elsüllyedve, csak egy kis periszkópos „kukkoló elem” jön elő füstből? Nekem teljesen ilyen flashem volt tőle.). Két oldalára egy-egy hangszóró kíséri a tasztatúrát, felülre pedig az ujjlenyomat olvasós bekapcsoló gomb került. A billentyűk alatt az érintőpad helyezkedik, ami egész nagydarabra sikerült, kényelmes a kezelése és a gesztusvezérlést tökéletesen használhatjuk rajta.

Eszköztár | Kompaktságra tervezve

Az eszköztár vesézgetését a szokásoknak megfelelően a multimédiás eszköztárral kezdjük. Kijelző terén kaptunk egy 13.9 colos, 3K (pontosabban 3000 x 2000) felbontású, fényes felületű Multi-Touch LTPS LED-panelt. A FullView kijelző, amit a Huawei prezentál nekünk, 91%-os kijelző-test arányú, azaz szinte nincs is káva, ami elvinné a szemünket. A 450 nittes fényerő kellően erős, jól olvasható még a naposabb körülmények közt is, a 178 fokos betekintési szögnek köszönhetően pedig bárhonnan nézve jól látható a képe. Ami még extra a kijelzővel kapcsolatban, hogy egy 10 pontos érintőfelületet kaptunk. Profin, hibátlanul működik és remek kiegészítője az ultrabooknak. Maga a zsanér nem teszi lehetővé, hogy 180 fokban kihajtsuk és tabletként használjuk. A hangrendszer mellett sem érdemes csak úgy elmenni: arról már ugye volt szó, hogy a billentyűzet két oldalán „megkerülhetetlenül” a szemünk elé kerül a hangszóró-rendszer (egy része), amit még kiegészít a Dolby Atmos hangrendszer, ami brutálisan jó hangzásvilágot biztosít a videó- és hanganyagoknak.

Érdekelne videós tesztünk is a Huawei Matebook X Pro-ról? Tessék!

Nagyon komolyan odatette multimédiás fronton magát a Huawei, de az adatkommunikációs eszköztárral sem finomkodtak. Alapjáraton kaptunk 1 darab USB 3.0-ást és 2 darab USB Type-C 3.0-ás portot, valamint egy 3,5-es jack dugaszt. Ez nem lenne sok – sőt páran bele is kötnének -, ha nem lett volna észnél a Huawei és nem csatolt volna rögtön egy HUB-ot a Matebook X Pro-hoz. Az eszköz az USB Type-C csatlakozóra kötve biztosít nekünk VGA, HDMI és egy USB 3.0-ás nyílást (na meg, a „ha már elvettem, vissza is adom” elven egy Type-C csatlakozási lehetőséget). A vezeték nélküli adatkapcsolat terén nem maradhat ki a szokásos páros: a 4.1-es Bluetooth és a 802.11ac szabványú WiFi adó-vevő. Érdemes szóba hozni a Huawei Share rendszert, ami a PC Manager asszisztens programon keresztül lehetővé teszi a Huawei eszközeink közti fájlküldést (ez nem minden Huawei eszközzel működik, nekünk az épp kéznél levő Huawei P30 lite-al bejött). Esett már szó a bekapcs-gombról, ami ujjlenyomat olvasót kapott, így aki a telefonján megbízik ezekben a rendszerekben, az ezután már a notebookjánál is alkalmazhatja. Essen még szó a billentyűzetből előugró webkameráról is: alap HD-felbontású felvételre képes, erősen toka irányból indítva. Igen, a kamera elhelyezése hasonlóan megosztó téma, mint egy korábbi Lenovo bemutatónknál. Amíg előttünk van a notebook az asztalon, akkor még talán rendben van, de ölből használva már inkább az állunkat vadássza a gép, s nem a bájos mosolyunkat.

Teljesítmény | Ultrabook

Az ultrabookok esetén csak egy dolog, hogy valami “szép és extra megoldásai vannak”, ha teljesítmény terén karcsú, amit mutat… mert hát mit ér egy Ferrari, ha egy fűnyírómotor hajtja? A Huawei Matebook X Pro esetében ettől nem kell tartanunk, hiszen az Intel Core i7-8550U processzor és a NVIDIA GeForce MX150 grafikus vezérlő bőven teszi majd a dolgát, ha videó, vagy grafikus munkákat szeretnénk ellátni, esetleg egy erős mobil munkaállomást szeretnénk fenntartani. Ennyire ne haladjunk előre, nézzük meg az alap tudnivalókat: a 8550U processzor az Intel 8. generációjából szabadult – ahogy neve is árulkodik -, valamint alacsony fogyasztás mellett biztosít kellő teljesítményt. Mennyit is? Fogyasztása 15 és 25W között van, míg kapacitása az 1.8 GHz-s alaptól egészen 4 GHz-.ig szökhet fel a TurboBoost rendszernek köszönhetően. A 4 magon, 8 szálon dolgozó, 2017 harmadik negyedévében debütáló rendszerchip 14 nm-es technológiával készült és támogatja az Intel kiemelt technológiáit, mint a Hyper Threading, SpeedShift, VT-x, valamint az Optane-memóriák használatát az arra alkalmas eszközben. Grafikus vezérlője egy Intel® UHD Graphics 620-as alapjáraton, de a Matebook X Pro-ba a komolyabb helyzetekben a fent emlegetett 2 GB-os GDDR5-ös GeForce MX150-as lép a helyére. Ez körülbelül 2,5x-es gyorsulást jelent az alap GPU-hoz képest a képszerkesztőknél, négyszerest a vágó programoknál. Ahol nem mutat különösebben komoly eredményeket a notebook, az a játékok színtere: a Benchmarkokon is hamar kiderült, hogy ez nem a csúcs játékok futtatására alkalmas pakk, így inkább a DOTA 2, LoL, vagy más kisebb gépigényű online/offline játékokkal érdemes próbálkoznunk.


A CloudGate-en a 8882 pontot produkált a rendszer (ami igazából a „standard notebookok” kategóriába sorolta), a Geekbench v4-en pedig 3674 és 9687 pontokat hozott a CPU, 40423-at pedig az OpenCL mérés. Hogy kézzelfoghatóbbá tegyük: a játékok terén erős áldozatokat kell hoznunk, ellenben a kreatív munkákat végzők megtalálják majd a számításaikat a Huawei Matebook X Pro-ban, ahogy a standard multimédiás és office fronton is tökéletesen ellátja majd a rábízott feladatokat.  A teljesítmény blokkból természetesen nem maradhatnak ki olyan információk, mint a RAM és a tárhely mennyisége: a notebook egy 512 GB PCIe SSD-t kapott, valamint 16GB 2133MHz-os LPDDR3-as RAM-ot. Utóbbi különösen jól fog jönni a kép- és videó szerkesztő programoknál, előbbi pedig gyors bootidőt garantál. Extra tárhelyre biztosan lesz igényünk a 512 GB mellett, ha nagyobb mennyiségű RAW képpel rendelkezünk, vagy videó-anyagokkal, így érdemes majd mellette beszerezni egy külső adattárolót. A Ferrarink mit sem ér természetesen üzemanyag nélkül, amit itt egy 57 Wh-s Lithium-Polymer akku biztosít. Ez a Huawei mérnökei szerint teljes feltöltöttség esetén akár 12 órányi videólejátszást tesz lehetővé és egy 65 W-s töltővel a csomagban érkezik.

Összefoglalás

Ultrabooknak kiváló a Matebook X Pro. Aminek szánta a Huawei és amit vár tőle a piac, azt teljesíti: erő, elegancia és hosszú üzemidő elegyét kaptuk meg, így nem igazán lehet rossz szavunk a Huawei első komolyabb notebookos dobását illetően. Az első lépés szép volt, de a preferenciák miatt tudjuk jól, hogy a teljes szüretelés lehetetlen… de a kínai virág legalább annyira szép lehet az asztalunkon, mint egy finom alma.

Amennyiben megtetszett, webshopunkban megtalálhatod a Huawei Matebook X Pro-t

Comments

Rólunk Katona-Kis András